فیلم های آموزشی خواجه نصیر

چگونه دندانپزشکی قبول شویم

 

برای داشتن یک رتبه خوب در کنکور باید چندین نکته را بدانید

اینکه شما زیاد درس بخوانید رتبه خوبی میگیرید اشتباه بزرگیست که اکثریت مرتکب آن میشوند.برای موفقیت در دوران تحصیل اولین نکته که حائز اهمیت است داشتن یک برنامه ریزی دقیق است.برنامه ریزی دقیق به شما کمک میکند تا همه به تمام دروس خود برسید و هنمچنین کمتر خسته شوید.

پس در درجه اول باید برای خودمان یک برنامه جامع داشته باشیم.برخی از افراد توانایی برنامه ریزی برای خود را دارند اما برخی افراد نمیتوانند یک برنامه دقیق برای خود نوشته و آن را عملی کنند

برنامه ریزی باید به صورتی باشد که با روند زندگی شما هماهنگی داشته باشد.وگرنه خیلی زود خسته شده و دچار نگرانی میشوید

پس حتما این موضوع را در نظر بگیرید که هر شخصی برنامه منحصر به فردی باید داشته باشد.همه نمیتوانند به یک روش درس بخوانند

دومین موضوع که بسیار مهم است روش مطالعه شماست.پیوسته درس خواندن کار درستی نیست.شما حتما باید کشش ذهنی خود را بدانید.برخی افراد دروس تخصصی را راحت تر یاد میگیرن برخی دروس عمومی پس نحوه درس خواندنتان باید به صورتی باشد که خیلی زود خسته نشوید.مثلا اکثریت افراد صبح ها انرژی بیشتری دارند پس بهتر از دروس سخت را صبح مطالعه کنند

شش روش مطالعه :

1-خواندن بدون نوشتن: روش نادرست مطالعه است . مطالعه فرآيندي فعال و پويا است وبراي نيل به اين هدف بايد از تمام حواس خود براي درك صحيح مطالب استفاده كرد. بايد با چشمان خود مطالب را خواند، بايد در زمان مورد نياز مطالب را بلند بلند ادا كرد و نكات مهم را يادداشت كرد تا هم با مطالب مورد مطالعه درگير شده و حضوري فعال و همه جانبه در يادگيري داشت و هم در هنگام مورد نياز ، خصوصا" قبل از امتحان ، بتوان از روي نوشته ها مرور كرد و خيلي سريع مطالب مهم را مجددا" به خاطر سپرد .

2- خط كشيدن زير نكات مهم :اين روش شايد نسبت به روش قبلي بهتر است ولي روش كاملي براي مطالعه نيست چرا كه در اين روش بعضي از افراد بجاي آنكه تمركز و توجه بروي يادگيري و درك مطالب داشته باشند ذهنشان معطوف به خط كشيدن زير نكات مهم مي گردد .حداقل روش صحيح خط كشيدن زير نكات مهم به اين صورت است كه ابتدا مطالب را بخوانند و مفهوم را كاملا" درك كنند و سپس زير نكات مهم خط بكشند نه آنكه در كتاب بدنبال نكات مهم بگردند تا زير آن را خط بكشند .

3- حاشيه نويسي :اين روش نسبت بدو روش قبلي بهتر است ولي بازهم روشي كامل براي درك عميق مطالب و خواندن كتب درسي نيست ولي مي تواند براي يادگيري مطالبي كه از اهميتي چندان برخوردار نيستند مورد استفاده قرار گيرد.

4- خلاصه نويسي : در اين روش شما مطالب را ميخوانيد و آنچه را كه درك كرده ايد بصورت خلاصه بروي دفتري يادداشت مي كنيد كه اين روش براي مطالعه مناسب است و از روشهاي قبلي بهتر مي باشد چرا كه در اين روش ابتدا مطالب را درك كرده سپس آنها را يادداشت مي كنيد اما بازهم بهترين روش براي خواندن نيست .

5- كليد برداري :كليد برداري روشي بسيار مناسب براي خواندن و نوشتن نكات مهم است . در اين روش شما بعد از درك مطالب ، بصورت كليدي نكات مهم را يادداشت مي كنيد و در واقع كلمه كليدي كوتاهترين، راحتترين ،بهترين وپرمعني ترين كلمه اي است كه با ديدن آن، مفهوم جمله تداعي شده و به خاطر آورده مي شود .

6- خلاقيت و طرح شبكه اي مغز: اين روش بهترين شيوه براي يادگيري خصوصا" فراگيري مطالب درسي است .در اين روش شما مطالب را ميخوانيد بعد از درك حقيقي آنها نكات مهم را به زبان خودتان و بصورت كليدي يادداشت مي كنيد و سپس كلمات كليدي را بروي طرح شبكه اي مغز مي نويسد ( در واقع نوشته هاي خود را به بهترين شكل ممكن سازماندهي مي كنيد و نكات اصلي و فرعي را مشخص مي كنيد)تا در دفعات بعد به جاي دوباره خواني كتاب ، فقط به طرح شبكه اي مراجعه كرده وبا ديدن كلمات كليدي نوشته شده بروي طرح شبكه اي مغز ، آنها را خيلي سريع مرور كنيد . اين روش درصد موفقيت تحصيلي شما را تا حدود بسيار زيادي افزايش ميدهد و درس خواندن را بسيار آسان مي كند. و بازده مطالعه را افزايش ميدهد.

یکی دیگه از نکته های دست یابی موفقیت خواب کافی است.حدود ساعت 11 شب تا چهار صبح برخی هورمون‌هایی که برای سلامت بدن بسیار ضروری هستند در خواب شبانه ترشح می‌شوند و چنانچه فردی در این ساعات بیدار باشد، قطعا این هورمون‌ها نمی‌توانند به طور مناسب در بدنش ترشح شوند.همچنین خواب افراد در این ساعات شب موجب بهبود عملکرد مغز برای انجام فعالیت‌های روزانه می‌شود.لطفا از بیدار ماندن تا پاسی از شب و از طرف دیگر بیدارشدن زودتر از ساعات مذکور خودداری کنید.


نکات که در موفقیت شما موثر هست بسیار است ولی مهمترین آنها اراده شخصی داوطلبان است .قطعا میتوان گفت هیچ تلاشی بی نتیجه نخواهد ماند

هر ساله ما شاهد آن هستیم که بر داوطلبان رشته تجربی افزوده میشه و رشته تجربی بیشترین شرکت کننده در کنکور های اخیر رو به خودش اختصاص داده. این نشان دهنده از این که چقدر سه رشته تاپ یعنی پزشکی دندان پزشکی و داروسازی علاقمند داره! خوب چون این رشته ها جایگاه اجتماعی خوب و درآمد خوب و درجه کاربری بالایی در تمام جوامع بشری داره. از طرفی رشته های پیراپزشکی هم خیلی طرفدار دارن چون همونطور که در اطراف خودتون میبنید هر روز شاهد احداث بیمارستان های خصوصی اطراف خودمون هستیم که نیاز به کادر درمانی داره و کشور ما واقعا در این زمینه نیاز شدید به نیروی انسانی داره و این مزیت ها باعث شده که رشته تجربی از سایر رشته ها پیشی بگیره.

آشنایی با دروس تحصیلی دانشگاهی رشته ی دندانپزشکی


کل واحد های دوره ی دندان پزشکی ۲۰۳ واحد است. طول دوره ی تحصیلی در این رشته ۶ سال است. که میتوان آن را به دو دوره ی ۲ و ۴ ساله تقسیم بندی کرد.دو سال اول به یادگیری مباحث نظری و علوم پایه در دانشکده میپردازند اما چهار سال بعد وارد بخش های کلینیکی دانشکده و بیمارستان های وابسته به دانشکده شده تا مهارت لازم برای کارهای آموزشی-درمانی را فرگیرند.

دروس این رشته را میتوان به دو بخش دروس پایه و دروس اختصاصی تقسیم بندی کرد :
دروس پایه شامل ۴۳ واحد است که شامل جنین شناسی،بافت شناسی ، بیوشیمی، آسیب شناسی و… است .
قابل ذکر است که دروس پایه این رشته کاملا با دروس پایه در رشته ی پزشکی هم پوشانی دارد.


دروس اختصاصی شامل ۱۶۰ واحد است که شامل کالبدشناسی و مرفولوژی دندان، ، جنین و بافت‌شناسی فک و دهان ، آسیب‌شناسی دهان، ارتودنسی، اندودنتیکس، بیماریهای دهان و تشخیص ، بیولوژی دهان، پریودنتولوژی، دندان‌پزشکی ترمیمی(پروتز متحرک پارسیل، پروتز ثابت ، پروتز کامل) جراحی دهان و فک و صورت ، دندان‌پزشکی کودکان، رادیولوژی دهان،گوش و حلق و بینی، دندان‌پزشکی مجتمعی ،بهداشت دهان و… است.

مهارت های لازم برای اشتغال و تحصیل در رشته دندانپزشکی


همانطو که ذکر شد بخشی از کار دندان پزشک مهارتی و عملی است که در زیبایی دهان و دندان تاثیر بسزایی دارد. بنابراین دندانپزشک علاوه بر داشتن علم مورد نیاز، باید هنر لازم برای این کار را داشته باشد و دارای ذوق هنری مناسب باشد.خلاقیت و هنر کار دست ودید هنری لازمه ی موفقیت در این رشته است. به علاوه تسلط بر دروس زیست شناسی از دوران دبیرستان،دروس فیزیولوژی ، آسیب شناسی و همچنین آناتومی سر و گردن در موفقیت در این رشته اهمیت دارد.

دشواریها وخطرات شغل دندانپزشکی


چون دندانپزشکی با ایستادن ها و خم شدن های مداوم همراه است آرتروز، مشکلات کمر وگردن و درد مفاصل و همچنین واریس تهدید کننده سلامتی دندانپزشکان است.برای جلوگیری از این امر ،باید ورزش های خاص روزانه خود را حفظ کنند تا به سلامتی آنان لطمه ای وارد نشود.علاوه بر این کار با دهان و دندان بیماران ، امکان انتقال بیماری های عفونی و ایدز و هپاتیت را فراهم میکند. لذا متقاضیان این رشته باید با اصول کنترل عفونت آشنایی داشته باشند.


اما نکته ی مثبت این رشته این است که چه در دوران تحصیل چه در زمان اشتغال شیفت شب اجباری وجود ندارد.

فرصت های شغلی و تحصیلی برای رشته دندانپزشکی


در ایران امکان ادامه تحصیل تا مقطع فوق دکترا در این رشته وجود دارد.متقاضیان میتوانند در یکی از گرایش های زیر مدرک تخصص خود را اخذ نمایند:


دندانپزشکی ترمیمی-پروتز های دندانی-بیماری های دهان-اندودنتیکس(تخصص ریشه)

قابل ذکر است رشته ی دندانپزشکی از زیر گروه های ۱ رشته های علوم تجربی است .بنابراین ضرایب دروس اختصاصی برای این رشته به صورت زیر است:

زمین شناسی———>صفر
زیست شناسی ——–>4
شیمی—————–>3
فیزیک—————->2
ریاضیات————–>2


توجه داشته باشید همه ی دروس بالا اختصاصی بوده و ضریب همه در ۳ ضرب میشود.

 

 

 

برای قبولی تضمینی در رشته های پرطرفدار کنکور 96 اینجا کلیک کنید

نوشتن سوالات


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ورود ثبت نام

ورود

telegramm

سامانه انتخاب رشته مجازی(کلیک کنید)