فیلم های آموزشی خواجه نصیر

آخرین رتبه لازم برای قبولی در رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی

رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی دارای دو گرایش سخت افزار و نرم افزاراست که البته این دو گرایش در مقطع کارشناسی تفاوت قابل توجهی با یکدیگرندارند.

 

 

download.gif

 

نرم افزار

مهندسان کامپيوتر در بخش نرم افزار به توليد، راه اندازي و نگهداري کاربردهاي نرم افزاري با کمک فناوريها و مهارتهاي علوم کامپيوتر مي پردازند. برخي زمينه هاي کاري و تحقيقاتي دانش آموختگان اين رشته به شرح زير است:

توليد سيستم‌هاي نرم‌افزاري براي حيطه‌ هاي مختلف صنعتي، تجاري و علمي
مديريت پروژه‌هاي توليد سيستم‌هاي نرم‌افزاري
طراحي و بهينه‌ سازي پايگاه‌هاي داده
ايجاد سازوکارهاي امنيتي در سيستم‌ها
طراحي و پياده‌سازي پروتکل هاي شبکه‌هاي کامپيوتري منظور برقراري ارتباط سريع، مطمئن و امن
مهندسي اينترنت، طراحي و پياده سازي موتورهاي جستجو در وب و نرم‌افزارهاي مبتني بر وب
طراحي و پياده سازي سيستمهاي عامل، و سيستمهاي توامان سخت افزار و نرم افزار
دانشجويان در دوره کارشناسي 141 واحد درسي را مي­گذرانند.واحدهاي درسي در رشته مهندسي کامپيوتر گرايش­هاي نرم افزار و سخت افزار الاخصوص در دوره کارشناسي بسيار شبيه هم بوده تا جايي که اختلاف اين دو گرايش تنها در حدود 20 واحد درسي است. از دروس تخصصي گرايش نرم­افزارمي توان به مهندسي نرم­افزار، پايگاه داده، مهندسي اينترنت، هوش مصنوعي، نظريه زبان­ها و ... اشاره کرد.

سخت افزار

بخش مهندسي کامپيوتر - سخت‌افزار - در زمينه توليد روشها و ابزارهاي طراحي مدارهاي ديجيتال، فعاليت مي­کند. فعاليت هاي ديگر اين گرايش نيز که در زمينه هاي تحقيقات بر روي پروتکل هاي چند رسانه اي و باس هاي استاندارد بوده از جايگاه بالايي برخوردار مي باشد. همچنين تحقيقات به روزي در زمينه متدهاي طراحي FPGA ها در اين بخش در جريان است. مهندسان کامپيوتر سخت‌افزار در سطح کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکترا در زمينه‌هاي زير فعاليت مي کنند:

ابزار CAD براي طراحي و ساخت مدارهاي ديجيتال
زبانهاي توصيف سخت افزار در سطوح مختلف و تدوين روشهاي طراحي، شبيه‌سازي و سنتز
برنامه‌هاي تست و توليد تست و آزمون‌پذيري مدارهاي ديجيتال
استفاده زبانهاي سخت افزاري براي بررسي مدارها از نظر استفاده توان، قابليت اطمينان و سرعت
فشرده‌سازي تصوير، پردازش سيگنال‌هاي ويديويي
طراحي و ساخت پروتکل‌هاي چندرسانه‌اي و استانداردهاي مربوطه به آن
پژوهش‌هايي در جهت ساخت پروسسورهاي شبکه و پروتکل‌هاي آن
روشهاي ساخت مدارهاي توان پايين
از آنجايي که دانشجويان در اين گرايش آماده طراحي مدارهاي الکترونيکي مي شوند، دروس تخصصي آنها تا حدود زيادي مشابه دروس رشته مهندسي برق گرايش الکترونيک است. از دروس تخصصي آن مي توان الکترونيک2، الکترونيک ديجيتال، طراحي مدارهاي مجتمع در ابعاد خيلي بزرگ، موضوعات پيشرفته در سخت افزار، طراحي مدارهاي واسط و ... را نام برد.

فناوري اطلاعات

بخش مهندسي فناوري اطلاعات (IT) يکي از جديدترين و به‌روزترين رشته ها مي باشد. اين بخش با توجه به نفوذ روز افزون فناوري اطلاعات در همه ابعاد زندگي بشر و احساس نياز مبرم کشور به فارغ التحصيلان آن، با هدف آموزش و تعليم دانشجويان و انجام تحقيقات گسترده و روزآمد در حوزه پر رونق و پوياي فناوري اطلاعات و ارتباطات (ICT) تشکيل شده است.

وضعیت نیاز کشور به این رشته در حال حاضر


رشتهکامپیوتر که باعث جهانی شدن اطلاعات و ارتباطات شده است ، رشته روز و رشتهآینده است تا جایی که پیش بینی می شود تا ۱۰ سال دیگر در کشورهای پیشرفتهمردم همان قدر که بر نیروی برق وابسته هستند به شبکه اینترنت وابسته خواهندشد. با توجه به توضیحات گفته شده روند رو به رشد استفاده از کامپیوتر درزندگی روزانه اشتغال و موقعیت کاری برای فارغ التحصیلان این رشته فراهم استتا در قالب شرکتهای تولیدکننده نرم افزار، شرکتهای تولیدکننده قطعات،مراکز صنعتی - تولیدی، شرکتها و موسسات خدماتی، مراکز آموزشی و ... مشغولبه کار شده و فعالیت کنند. با توجه به پیشرفت کند ایران نسبت به جامعهجهانی کامپیوتر در سالهای اخیر نیاز به مهندسین خلاق و کوشا در این زمینهکاملاً احساس می شود.روند رو به رشد استفاده از کامپیوتر در محافل عمومی وخصوصی، استفاده گسترده از شبکه اینترنت و زمینه های مرتبط با آن، فراهمآمدن شرایط آموزش و تجارت الکترونیک همه و همه دست به دست هم داده اند تااز اکنون چشم انداز روشنی نسبت به آینده این رشته وجود داشته باشد به نحویکه فعالان در این زمینه از آینده معلوم و مطمئنی برخوردار خواهند بود. تنهانگرانی به قسمت نرم افزار مربوط می شود که باید مهندسان خلاق ایرانی اقدامبه تهیه نرم افزارهای گوناگون و کارآمد کرده تا تنها مصرف کننده صرفنباشیم.

 

توانايي هاي فارغ التحصيلان رشته مهندسی کامپیوتر :

فارغ التحصيلان اين مقطع، قابليتها و تواناييهاي زيادي دارند و چنانچه در مسير مناسب هدايت شوند، قادر خواهند بود مشكلات زيادي را حل كنند. برخي از اين تواناييها به شرح زير است:

بررسي و شناخت نرم افزارها و سخت افزارهاي جديد و به كارگيري آنها.
بررسي كمبودها و نيازهاي نرم افزاري و سخت افزاري بخشهاي صنعت و خدمات و تدوين نيازهاي آنها، امكان سنجي وتعيين ابزار و نيروي انساني لازم براي رفع كمبودها.
تجزيه و تحليل سيستمهاي كوچك و متوسط نرم افزاري و سخت افزاري و ارائه راه حل مناسب براي اجراي آنها.


طراحي مجموعه هاي كوچك و متوسط نرم افزاري و سخت افزاري و توليد طرحهاي اجرايي براي آنها.
اجراي طرحهاي كامپيوتري، نصب، آزمايش و آموزش آنها.
پشتيباني و نگهداري سيستمهاي نرم افزاري شامل شناسايي خطاها، رفع خطاها و افزودن امكانات جديد به سيستمها.

عيب يابي كامپيوترها و سيستمهاي كامپيوتري و رفع عيبها.
شناسايي فنون جديد طراحي و ساخت كامپيوتر و ارزيابي و به كارگيري آنها.

با توجه به سابقه درخشان و توان علمي، آموزشي و تحقیقاتی استادان و دانشجويان دانشکده  کامپيوتر، اين دانشكده همکاري‌‌هاي تحقيقاتي، تخصصي و آموزشي مختلف و متعددي با مراکز مختلف بخش‌‌هاي دولتي و غير دولتي داخل کشور و همچنين مراکز علمي خارج از کشور دارد. تعداد قابل توجهي از فارغ‌التحصيلان اين دانشکده، در واحدهاي صنعتي، پژوهشي و دانشگاهي در سطح کشور به خدمت مشغول‌اند و تعداد قابل ملاحظه‌اي از اساتيد برجسته دانشگاه‌هاي کانادا، امريکا و اروپا نيز از فارغ‌التحصيلان موفق ايرن دانشکده هستند.

برای اطلاع از ظرفیت پذیرش دانشگاه همچنین اطلاع از رتبه آخرین فرد قبولی  و بررسی شانس قبولی خود میتوانید با مشاوران مجرب ما در سامانه صدای مشاور به شماره 9099071611 با تلفن ثابت و بدون گرفتن کد تماس بگیرید

 

 

 

site.jpg

 

download.png

 

INSTA.png

نوشتن سوالات


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ورود ثبت نام

ورود

telegramm