فیلم های آموزشی خواجه نصیر

 

انتخاب رشته مجازی رایگان کنکور دانشگاه آزاد 96

 

 

 

مشاوره دهنده تخصصی انتخاب رشته مجازی رایگان کنکور دانشگاه آزاد برای تماس بامشاورین ما کافیست

 

با تلفن ثابت با شماره 9099071611

 

باموبایل همراه اول با شماره 99225595 تماس بگیرید.

 

تماس از 8 صبح تا 12 شب ( حتی ایام تعطیل )

 

 

 

برای انتخاب رشته کافی است داوطلب رتبه کل ، رتبه سهمیه ،رتبه خود درزیر گروه ها و در رشته های مختلف به مشاور مربوطه اعلام نمایید و براساس علایق و موقعیت جغرافیایی، بازار کاررشته ها و از همه مهمتر احتمال قبولی داوطلب در رشته های مختلف را دریافت نماید. این نرم افزار بسیار دقیق و سریع و به روز می باشد.

 

 

عوامل موثر بر انتخاب رشته دانشگاهی


عوامل متعددي بر انتخاب رشته دانشگاهي تاثير مي‌گذارند. بعضي از اين عوامل به فرد و برخي ديگر به جامعه برمي‌گردند که برخي از مهمترين عوامل موثر در انتخاب رشته تحصيلي و دانشگاه محل تحصيل به شرح زير است.

 

علاقه

يکي از مهمترين مسائلي که هنگام انتخاب رشته بايد مورد توجه قرار گيرد علاقه فرد است.


توانايي

 


در حال حاضر تعداد داوطلبان از ظرفيت دانشگاهها بيشتر است. بنابراين همه داوطلبان نمي‌توانند ادامه تحصيل دهند. آنان بايستي در آزمون شرکت کنند. بر حسب توانايي داوطلبان به آنها اجازه داده مي‌شود به رشته‌هاي تحصيلي خاصي وارد شوند. اگر همه افراد مي‌توانستند وارد دانشگاه شوند شرايط فرق مي‌کرد اما در حال حاضر افراد بايد براي ورود به دانشگاه مورد ارزشيابي قرار گيرند. درست است که علاقه فرد يکي از مهمترين ملاک‌هاي انتخاب رشته است اما توانايي فرد نيز تعيين کننده است. از آنجا که در مسابقه ورود به دانشگاه هميشه افرادي که توانايي بيشتري دارند انتخاب مي‌شوند،‌لازم است داوطلبان به نمرات خود توجه کرده و با واقع بيني هرچه بيشتر رشته و محل تحصيل خود را انتخاب کنند.

 

توان مالی خانواده‌ها


گاهي اوقات لازم است کسي که در دانشگاه پذيرفته مي‌شود براي تحصيل به شهري مسافرت کند که از محل اقامتش دور است. از طرف ديگر تحصيل در رشته‌هاي مختلف هزينه‌هاي متفاوتي را در بر دارد. رشته‌هاي شبانه و دانشگاه‌هاي غير انتفاعي نيازمند وضعيت اقتصادي مناسب خانواده‌ها است. بنابراين افرادي که قادر به تامين هزينه رشته‌ها و دانشگاه‌ها هستند مي‌توانند آنها را انتخاب کنند.

 

امکانات مراکز آموزشي

 

تعداد زيادي از مراکز آموزشي امکانات مناسبي در اختيار دانشجويان خود قرار مي‌دهند. به طور مثال براي دانشجويان خوابگاه تدارک مي‌بينند و در برخي موارد کمک هزينه‌هاي تحصيلي يا بن کتاب در اختيار آنان قرار مي‌دهند. در عوض بعضي از مراکز آموزشي و دانشگاه‌ها نمي‌توانند براي دانشجويان خود خوابگاه تهيه کرده و امکانات ديگر را برايشان فراهم آورند. توجه به اين مساله هنگام انتخاب محل تحصيل مهم است.

آينده شغلي
بي شک بسياري از داوطلبان براي آن که بتوانند شغل بهتري پيدا کنند يا اينکه احتمال اشتغال آنان افزايش يابد به دانشگاه وارد مي‌شوند. همه رشته‌هاي تحصيلي از وضعيت شغلي يکساني برخوردار نيستند. بنابراين بازار کار آنها اشباع شده است. از طرفي بعضي از رشته‌هاي تحصيلي زمينه شغلي مناسبي ندارند چرا که يا شناخته شده نيستند يا ضرورت آنها در حال حاضر احساس نشده است. واقع بيني و دوري از تعصب، داوطلبان را ياري مي‌کند رشته مناسبي انتخاب کنند.

 

هدف داوطلب

 


مي‌توان هدف‌هاي مختلفي را براي تحصيل در دانشگاه تصور کرد. برخي بر اين باورند که بايد حتي الامکان تا آخرين مقطع تحصيلي ادامه بدهند و به اصطلاح تا آخر خط بروند. در اين صورت بايد به طبيعت رشته تحصيلي مورد نظر نيز توجه داشت چرا که امکان ادامه تحصيل در بعضي از رشته‌ها وجود ندارد يا اينکه فقط در کشورهاي ديگر مي‌توان در آن رشته تحصيلات خود مقاطع بالاتر را ادامه داد.
برخي ورود به دانشگاه را راه حلي موقت مي‌دانند . به عبارت ديگر براي گريز از برخي مسائل و رويدادهاي آتي اين کار را انجام مي‌دهند. به طور مثال امروزه بسياري از داوطلبان دانشگاه‌ها براي آن که دوران سربازي خود را به تعويق بياندازند يا با گرفتن مدارک بالا و دريافت بورس از موسسات از انجام وظيفه عمومي معاف شوند تلاش خود را براي ورود به دانشگاه متمرکز مي‌کنند.
بديهي است اين افراد به دنبال علاقه خود نيستند و هنگام انتخاب رشته هم، رشته‌ها و دانشگاه‌هايي را بر مي‌گزينند که احتمال قبول شدن خود را در آنها زياد مي‌بينند. اين امر پيامدهاي منفي به همراه دارد. از جمله مي‌توان به افت کيفيت آموزش عالي اشاره کرد. اين عده نه تنها هنگام ورود به دانشگاه موفقيت تحصيلي چنداني نخواهند داشت بلکه روي دانشجويان ديگر نيز اثرات منفي به جاي مي‌گذارند. با اين کار حق کسي که داراي علاقه و انگيزه ادامه به تحصيل در يک رشته است ضايع مي‌شود.


سهميه پذيرش


گزينش دانشجو در بيشتر رشته‌ها به صورت بومي در استان يا ناحيه يا قطب مي‌باشد. مثلا 70 درصد ظرفيت رشته‌هاي پزشکي دانشگا‌ه‌هاي هر ناحيه مختص داوطلبان ساکن آن ناحيه اعم از داوطلبان سهميه مناطق يا نهادها بوده و 30 درصد بقيه به صورت آزاد است.
بنابراين پيشنهاد مي‌شود که داوطلبان حتي الامکان از انتخاب محل‌هايي که در خارج از مناطق بومي داوطلب است خودداري نمايند. شانس قبولي داوطلبي کهرشته‌هاي تحصيلي و دانشگاه‌هاي شهر يا استان خود را انتخاب مي‌کند بيشتر از داوطلبي است که در شرايط تقريبا مشابه دست به انتخاب رشته‌ها و دانشگاه‌هاي مربوط به شهرها يا استانهاي ديگر مي‌زند.

 

آزادي عمل

 

پيش نياز هر انتخاب، داشتن آزادي عمل است. اگر دست کسي را با طناب ببندند نخواهند توانست از ميان دو شي يکي را انتخاب کند و بردارد. بايد به داوطلبان اجازه داده شود تا در رشته تحصيلي و محل تحصيل مورد نيز خود اطلاعاتي را کسب کرده و با توجه به اين اطلاعات دست به انتخاب بزنند. مشاهده شده است که در پاره‌اي موارد والدين، فرزندان خود را مجبور مي‌کنند تا رشته تحصيلي خاصي را انتخاب کنند. اين والدين شايد به دنبال آرزوهاي خودشان هستند. آرزوهايي که به آنها نرسيده‌اند و فکر مي‌کنند فرزندان آنها مسئوليت دارند تا آرزوي والدين را برآورده کنند.
منظور از اين گفته که والدين نبايد فرزندان خود را وادار به انتخاب رشته خاصي کنند، به هيچ وجه به معني مشارکت نداشتن آنان در سرنوشت فرزندشان نيست. داوطلبان ورود به دانشگاه بايد از افراد مختلف از جمله پدر و مادر کمک بگيرند و از تجربيات آنان در انتخاب رشته استفاده کنند. علاقه فرد به رشته، مهمترين عامل انتخاب رشته است. نبايد به هنگام انتخاب رشته تفکر داوطلب اين باشد که به هر قيمت در دانشگاه قبول شود.

 

رتبه واقعی من چند است؟

 

سوالی که ممکن است مطرح شود این است که رتبه‌ای که در کارنامه مشاهده می‌شود نشان دهنده چیست؟ از کجا به دست می‌آید و کاربرد آن چیست؟

رتبه ای که در کارنامه‌تان می‌بینید رتبه‌ای است که شما بین تمام شرکت‌کنندگان آن گروه و در آن گرایش کسب کرده‌اید.

اگر می‌پرسید رتبه چه‌طور محاسبه می‌شود باید گفت از طریق تراز شما. یعنی تک تک تراز شرکت کننده ها حساب می‌شود و کسی که ترازش بالاتر است رتبه یک، بعدی رتبه 2 و ... . اما این که تراز چیست و چگونه حساب می شود در ادامه خواهد آمد.

اما باید توجه کنید که این رتبه واقعی شما نیست. به خصوص زمانی که گرایش های شما بیشتر است، به مراتب رتبه شما هم پایین تر خواهد بود. در واقع اطلاع از رتبه واقعی شما این کمک را خواهد کرد تا در رشته هایی که ممکن است فکر کنید قبول نمی شوید، به دلیل این که رتبه شما پایین تر از آن چیزی است که در کارنامه می بینید، احتمال قبولی شما در آن رشته بالا می رود.

مثال ساده تر این که فرض کنید دو داوطلب داریم که یکی در گرایش A، رتبه اش 199 است و دیگری در همان گرایش رتبه اش 200 است؛ با این تفاوت که آن فردی که در گرایش A رتبه 199 است، در گرایش Bرتبه اش 60 شده است. طبیعاتا آن فرد گرایشی را انتخاب می کند که رتبه اش 60 شده و یک ظرفیت خالی ایجاد می شود.

به همین علت مثلا در رشته مدیریت که هفت گرایش دارد، با یک انتخاب، 6 فضای خالی ایجاد می‌شود و این میتواند در قبولی شما خیلی موثر است.

اینکه خیلی برخلاف انتظارشان قبول می شوند به این دلیل است که ظرفیت‌های خالی زیادی وجود دارد و این ظرفیت ها کمک کننده هستند.

دوره‌های مجازی چگونه هستند؟

همین طور که از اسم‌شان مشخص است عمدتا مبتنی بر اینترنت و مولتی مدیا هستند. این موضع هم نکات مثبت و منفی دارد. نکته مثبت آن این است که شما نیازی به رفت و آمد ندارید و اگر شاغل هستید می‌توانید زمان را مدیریت کنید و حتی می‌تواند در یادگیری شما هم تاثیر داشته باشد.

اما نقطه ضعف آن این است که برخی دانشجویان نوع یادگیری‌شان به نحوی است که باید در فضای فیزیکی کلاس حضور داشته باشند. همچنین سرمایه اجتماعی شما در کلاس، برای تعامل و گرفتن جزوه و... بیشتر است. نکته سوم هم این که تاثیر استاد در این دوره کمتر است و یادگیری به خود دانشجو محول می‌شود.

اما همه این نقطه ضعفها باعث نمی‌شود بگوییم کسانی که در دوره مجازی درس می‌خوانند یادگیری‌شان ضعف دارد.

به عنوان مثال دانشگاه غیرانتفاعی مهر البرز که به صورت مجازی در رشته مدیریت دانشجو می‌گیرد بسیار قوی فعالیت می‌کند؛ به نحوی که با خیلی از دانشگاه‌هایی که به صورت حضوری دانشجو می‌گیرند، رقابت می‌کند.

اما این‌جا این سوال مطرح می‌شود که چه کسانی دوره‌های مجازی را انتخاب می‌کنند؟ شما با توجه به رتبه خود متوجه خواهید شد که آیا احتمال قبولی شما در دوره مجازی وجود دارد یا نه. انتخاب دوره‌های مجازی در زمانی که شما نمی‌توانید انتخاب بهتری داشته باشید مفید خواهد بود. اساتید دوره‌های مجازی ـ حداقل در رشته‌های مجازی که من اطلاع دارم ـ اساتید خیلی خوبی هستند. اساتید دانشگاه‌های مهر البرز، شهید بهشتی و دانشگاه تهران همان اساتیدی هستند که در دوره‌های حضوری تدریس می‌کنند.

روزانه انتخاب کنم یا شبانه؟

خیلی از داوطلب ها وقتی رتبه شان در حدود خاصی قرار دارد این سوال برای شان پیش می آید که روزانه شهرستان را انتخاب کنند یا شبانه تهران؟ این ممکن است سوال خیلی‌ها باشد. در این جا هم نقاط ضعف و قوت مسئله را بیان می‌کنم.

وقتی شما در شبانه تهران تحصیل می کنید، یعنی شما دارید در دانشگاهی تحصیل می کنید که اساتید مطرح تهران در آن تدریس می کنند. یعنی این طور نیست که دوره های شبانه را به استادان دیگر بسپارند. حتی احتمالا شما با دانشجویان دوره‌های روزانه کلاس می‌روید و از لحاظ آموزشی هیچ تفاوتی بین دو دوره روزانه و شبانه وجود ندارد.

نقطه قوت دیگر این دوره این است که اگر شما در تهران شاغل هستید و بخواهید به روزانه شهرستان بروید، ممکن است شغل خود را از دست داده یا دائم در سفر باشید. پس دوره شبانه به شما کمک می کند تا در کنار درس، شغل تان را هم از دست ندهید.

اما نقطه ضعف دوره شبانه چیست؟ طبیعتا هزینه‌هاست که پرداخت این هزینه برای خیلی ها ممکن است امکان پذیر نباشد.

و اما در مورد دوره های روزانه‌ی شهرستان! اولین مزیت دوره های روزانه این است که نیازی به پرداخت هزینه نیست. دیگر مزیت آن این است که شما از فضای تهران دور می شوید و این در نهایت می تواند مثبت باشد. سومین ویژگی آن این است که شما می توانید یک زندگی جمعی را تجربه کنید. کسانی که در شهرستان تحصیل کرده اند هیچ وقت از این دوره تحصیلی خود به بدی یاد نمی کنند.

نکته چهارم هم این که خیلی از بار افزایش ظرفیت های پذیرش دکترا، به دانشگاه های شهرستان هم کشیده شده است. وقتی که شما در دانشگاه شهرستان درس می خوانید، استادها شما را خواهند شناخت و احتمال قبولی شما در مقطع دکترای همان دانشگاه زیادتر شود. یعنی شما می توانید برای ورود به دکترا در همان دانشگاه برنامه‌ریزی کنید.

دانشگاه‌ها خوابگاه می‌دهند؟

ممکن است خیلی از دانشگاه بگویند که خوابگاهی در اختیار دانشجویان ارشد قرار نمی‌دهند. این دانشگاه‌ها معمولا در حدود 60 – 70 درصد مواقع، خوابگاه در اختیار دانشجویان قرار می دهند. نکته اصلی این است که شما بر اساس خوابگاه دادن و ندادن دانشگاه ها، انتخاب رشته نکنید و دیگر پارامترها را نیز در نظر بگیرید. در بدترین حالت این است که شما در خوابگاه خودگردان ساکن می‌شوید.

حال که همه اطلاعات را در نظر گرفتیم نوبت آن است از نرم افزار نتخاب رشته استفاده کنیم.

نوشتن سوالات


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سوالات  

#21 Guest 2016-08-30 19:36
این دیدگاه توسط مدیر حذف شده است
+4 #20 فهيمه نورالدینی 1395-06-30 00:50
آیا با رتبه 9336 می توان چه رشته ای در دانشگاه اهواز یا آزاد قبول بشوم لطفاً سریع جواب بدبد'''
-3 #19 sayan 1395-06-27 01:48
:-)ایا بارتبه 77هزار کشوری پرستاری یا مامایی دانشگاه ازاد استان گلستان یا مازندران قبولم؟سهمیه بسیجی فعال هم دارم
0 #18 sayan 1395-06-27 01:47
ایا بارتبه 77هزار کشوری پرستاری یا مامایی دانشگاه ازاد استان گلستان یا مازندران قبولم؟سهمیه بسیجی فعال هم دارم
+5 #17 sayan 1395-06-27 01:46
سلام من با رتبه 77هزار کشوری شانس قبولی دررشته پرستاری یا مامایی دانشگاه ازاد استان مازندران یا گلستان را دارم؟سهمیه بسیجی فعال هم دارم
0 #16 ali183 1395-06-21 13:57
سلام من بارتبه56000وترازاولم 6080پرستاری قبول میشم؟
+1 #15 امیر حسین 1395-06-20 12:03
تو رو خدا جواب بدید آیا امیدی هست دانشگاه آزاد یا دولتی قبول بشم؟
-1 #14 امیر حسین 1395-06-17 14:17
با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد .ص. و با احترام ، باستحضار میرساند فرزند جانباز 30 درصد جنگ تحمیلی و همچنین دارای 5 سال سابقه بسیجی فعال میباشم ، با توجه به اینکه رتبه کل در سهمیه 13659 ، آخرین رتبه مجاز در سهمیه 13031 ، رتبه در سهمیه زیر گروه یک 12975 ، رتبه در زیر گروه دو 13047 و رتبه کشوری 408276 میباشد ، آیا دانشگاه آزاد قبول می شوم؟ در ضمن منطقه 3 کشور میباشم . آیا دولتی هم امیدی هست قبول شوم؟ با تشکر از لطف و همکاری حضرتعالی ، در ضمن کد رهگیری سهمیه بسیجی فعال را هم ثبت کردم .
---------------------------------------
درود بر شما
داوطلب گرامی طلفا جهت دریافت اطلاعات دقیق تر با مشاوران متخصص ما با تلفن ثابت و بدون گرفتن کد با شماره 9099071611 تماس حاصل نمایید
-1 #13 مجتبی 1395-06-13 04:53
سلام.خسته نباشید..
من با رتبه کشوری 7305 و نمره کل 9440 پزشکی آزاد رو میارم ؟؟
+5 #12 شکیبا 1395-06-12 02:00
سلام رتبه من تو منطقه2 شده13000و توی زیرگروه2 رتبم شده9000ایامیتونم دارو توی ازاد بیارم؟
+3 #11 ستاره 1395-06-11 21:27
سلام ببخشید من با رتبه 10000سهمیه و 32000کشوری امکان قبولی تورشته پرستاری ازاد یا پردیس ازاد دارم؟
+3 #10 ستاره 1395-06-11 21:26
سلام ببخشید من رتبه 10000و کشوری 32000ام امکان قبولی پرستاری دانشگاه ازاد هرجا یا پردیس ازاد هس؟
-1 #9 امیر حسین مفخم 1395-06-10 23:49
سلام رتبه من ۶۸۰۰۰ایا پرستاری قبول میشم تورو خدا جواب بدید هرکجا باسه ایراد نداره میسه بگید تقریبا کجا قبول میشم
--------------------------
سلام
اگر این رتبه کشوری شما باشه.شانس قبولی در شهرستان های کوچک دارید.مثل ابهر-خوی-جهرم-آستارا و....
برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد رتبه کشوری و تراز شما ملاک میباشد. برای انتخاب رشته دقیق میتوانید با مشاوران ما صحبت کنید 9099071611
0 #8 فاطمه هادی 1395-06-09 11:52
سلام، رتبه من36هزار منطقه2 شده چقدر امکان داره پرستاری آزاد بندرعباس یا شیراز قبول بشم، ممنون میشم جواب بدید

---------------------
سلام.
رتبه کشوری و تراز ها ملاک دانشگاه آزاد هست
+1 #7 فاطمه هادی 1395-06-09 11:50
سلام با رتبه 36هزار منطقه2 امکان داره پرستاری آزاد بندرعباس یا شیراز قبول شم؟؟ ممنون میشم جواب بدید
+2 #6 نگین 1395-06-08 22:51
سلام من با رتبه ۱۹۰۰۰منطقه۱ دانشگاه ازاد پزشکی یا دندون یا دارو قبول میشم شهربرام مهم نیست هرجاباشه میرم
+1 #5 مهدیس 1395-06-07 20:52
سلام من اهل شیرازم رتبم باسهمیه منطقه سه شده63هزارورتبه کشوریم182هزار شده آیا پرستاری ازاد داخل استان خودم قبول میشم
--------------------------------
سلام
شانس قبولی شما در استان خودتان بسیار کم است
-3 #4 مهدیس 1395-06-07 20:50
سلام من رتبم باسهمیه سه شده63هزار ورتبه کشوریم شده182هزار من میتونم پرستاری آزاد استان خودم قبول بشم من اهل شیرازم
0 #3 مهرناز حسینی 1395-06-05 18:29
از زحمات شما تشکر میکنم
0 #2 حمید 1395-05-22 14:53
خوب بود
+3 #1 نیلوفر 1395-05-21 16:34
سلام
چرا انتخاب شهر رو نمیاره؟

------------------------
سلام
شما ابتدا باید استان خود را انتخاب کنید تا گزینه انتخاب شهر فعال شود
ورود ثبت نام

ورود

telegramm

سامانه انتخاب رشته مجازی(کلیک کنید)