فیلم های آموزشی خواجه نصیر

جهت مشاوره تخصصی انتخاب رشته کنکور سراسری کافیست


با تلفن ثابت با شماره 9099071611


و یا باموبایل همراه اول با شماره 99225595 تماس بگیرید.


تماس از 8 صبح تا 12 شب ( حتی ایام تعطیل )

 


رادیولوژی از دو كلمه رادیو Radio به معنی موج تابش یا اشعه ولوژی یا لوگوس Logus یعنی بیان تشكیل شده است یعنی مطالبی كه از زبان اشعه بیان می‌شود كه عبارت از تصویری می‌باشد كه با اشعه ایكس تهیه می‌گردد.

 

download.gif

 


امروزه رادیولوژی جزو جدا نشدنی از هر بیمارستان، درمانگاه و اماكن درمانی می‌باشد.


رادیولوژی امروزه سه نوع كاربرد دارد: تشخیصی، درمانی و مصارف صنعتی

كاربرد تشخیصی: منظور كشف بیماری‌ها، شكستگی‌ها و استفاده‌های كنترلی در بعضی درمان‌هاست كه با كمك آن می‌توان بیمار را از طریق سوزن و لوله باریك جراحی نمود.

كاربرد درمانی: منظور اشعه درمانی یا رادیوتراپی برای ریشه كن كردن تومورها و سرطان‌هاست كه در آن مقدار بیشتری اشعه نسبت به رادیولوژی تشخیصی نیازمند است.

مصارف صنعتی: در صنعت با اجسام بی‌روح و بی‌زندگی همراه هستیم.
مثلا كنترل ضخامت جوشكاری لوله‌ها، كنترل صدمات موتورهای جت، كنترل چگونگی سكه‌های قدیمی یا رادیوگرافی از یك تابلو نقاشی برای تحقیق سلامت لایه‌های رنگ یا كاموای «بوم» تابلو و حتی تعیین سن و جنس جسد مثلا مرد نمكی شماره 4 شهرستان زنجان كه بتوسط اینجانب در مركز جام جم تهران بررسی شد.

 

رادیولوژیست كیست؟

 

رادیولوژیست پزشكی است پس از گذراندن دوره پزشك عمومی، در رشته تخصص رادیولوژی به تحصیلات خود ادامه داده است. رادیولوژیست ضمن داشتن اطلاعاتی از بیماری‌ها، بروز علائم تظاهرات آنها و تطابق آنها با اطلاعات تصویری و همچنین با انطباق بالینی، برای بیمار تشخیص‌های ممكن را بررسی كرده و یك تشخیص محتمل‌تر را برای پزشك معالج مطرح می‌نماید لذا بر خلاف آزمایشگاه پاراكلینیك یا جزو افراد موازی بالینی نبوده بلكه رادیولوژیست در بالین بیمار قرار دارد و در تیم پزشكی معالج نقش مهمی را بازی می‌كند.
بطوریكه امروزه كه رادیولوژیست‌ها در برخی موارد (بعنوان مثال رادیولوژی اینترونشنال) كار درمانی هم می‌نماید اصلا نمی‌توان رادیولوژی را پاراكلنیك نامید.
رادیولوژیست‌ها مشاور پزشكان بالینی در امور تشخیصی بوده و رادیولوژیست اینترونشنال در امر درمان بیمار نیز دخالت مستقیم دارد كه با هزینه كمتری و تهاجم كمتری بیماری را درمان می‌نماید و او را از یك جراحی بزرگ و خطرات آن نجات می‌بخشد و این خود پس انداز پول برای بهداشت كشورها و دولت‌هاست. البته یار و یاور رادیولوژیست، در قسمت تهیه تصاویر تكنیسین‌های رادیولوژی هستند كه با دانش خود، امكان تشخیص صحیح توسط رادیولوژیست را فراهم می‌نمایند.

 

 

فرصتهای‌ شغلی‌ و محل‌های‌ کار و بازار کار :

فارغ‌ التحصیلان‌ این‌ رشته‌ در مؤسسات‌ تصویر نگاری‌ (رادیو لوژی‌، ایزوتوپ‌، سی‌ تی‌ اسکن‌، MRI) و همچنین‌ در بیمارستانها در بخش‌های‌ فوق‌ الذکر فعالیت‌ می‌کنند.


گروهی‌ از فارغ‌ التحصیلان‌ نیز به‌ عنوان‌ بازرسین‌ کار با اشعه‌ ایکس‌ در سازمان‌ انرژی‌ اتمی‌ و دانشگاههای‌ علوم‌ پزشکی‌ کشور مشغول‌ به‌ کار هستند.


فارغ‌ التحصیلان‌ دوره‌ کارشناسی‌ این‌ رشته‌ با توجه‌ به‌ آموزش‌ روشهای‌ پیشرفته‌ و تخصصی‌ قادرند با همکاری‌ متخصص‌ رادیولوژی‌ امور تخصصی‌ رادیولوژی‌ را انجام‌ دهند.


همچنین‌ قادرند در بخشهای‌ رادیوتراپی‌ و پزشکی‌ هسته‌ای‌ نیز خدمات‌ درمانی‌ و تشخیص‌ را زیر نظر متخصص‌ ارائه‌ دهند.


تعدادی دیگر از فعالیت های فارغ التحصیلان این رشته :

- انجام رادیوگرافی براساس تکنیک‌های مربوط (وضعیت دادن به بیمار)


- انجام رادیوگرافی با ماده حاجب زیر نظر متخصص رادیولوژی.


- ظهور و ثبت کلیشه‌های رادیوگرافی.


- کنترل حسن انجام رادیوگرافی انجام شده.


- بایگانی و حفاظت عکسهای رادیولوژی بر طبق استانداردها.


- رعایت کلیه استاندارد‌ها به منظور حفاظت بیمار و متصدی رادیوگرافی.


فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی این رشته با توجه به آموزش روشهای پیشرفته و تخصصی قادرند با همکاری متخصص رادیولوژی، امر تخصصی رادیولوژی را انجام دهند.


همچنین قادرند در بخش‌های رادیوتراپی و پزشکی هسته‌ای نیز خدمات درمانی و تشخیص را زیر نظر متخصصین انجام دهند.

اکنون با اطلاعات بیشتری میتوانید انتخاب رشته کنید.زیرا انتخاب رشته یکی از مهمترین مراحل تحصیلی و سرنوشت ساز ترین مرحله میباشد.پس به شما توصیه میکنیم توانایی ها و استعداد خود را حتما درنظر بگیرید تا در آینده دچار پشیمانی نشوید

 

 

برای یک انتخاب رشته ایده آل و مناسب همچنین اطلاع از آخرین رتبه قبولی هر رشته وآینده شغلی رشته ها میتوانید با مشاوران مجرب ما در سامانه صدای مشاور به شماره 9099071611  با تلفن ثابت و بدون گرفتن کد تماس بگیرید

 

 

download.png

INSTA.png

 

نوشتن سوالات


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ورود ثبت نام

ورود

telegramm

سامانه انتخاب رشته مجازی(کلیک کنید)